
Az új építésű társasházaknál gyakori probléma, hogy a lakások közötti válaszfal hangcsillapítási képessége nem éri el a magyar szabványt (51 dB). Ez azt is jelenti, hogy elvileg ezek az otthonok nem is lennének eladhatóak, de persze előfordul, hogy csak beköltözés után derül ki a gond.
Ennek sok oka lehet, most arra az esetre térnék csak ki, amikor az egyébként rendesen megépített falak ún. szárazvakolást kapnak, azaz a hagyományos vakolat helyett gipszkarton felragasztásával oldják meg a falak befejezését.
Ez egy gyorsabb, kevésbé munkaerő-igényes, a falba nedvességet nem juttató eljárás, ami jó kivitelben akár tökéletesen sík felületeket is adhat.
Ugyanakkor nem sokat tesz hozzá a téglafal hangcsillapító képességéhez, sőt esetleg el is vesz belőle, amennyiben érintkezik a határoló felületekkel, mert a gipszkarton önmagában kiválóan vezeti a hangot. (Mindenki kopogtatott már meg gipszkarton felületet.)
Kivitelezők, beruházók gyakran fordulnak hozzánk ezzel a problémával. Nyilván a reklamációkat elkerülve szeretnék eladni a már kész lakásaikat, illetve a további projekteknél, az építés még korábbi fázisában lévő épületeiknél már eleve kiküszöbölni ezt a hibát.
Tapasztalataink azt mutatják, hogy a 4 mm vastag Danosa nehézmembrán felrakása a száraz vakolatra, majd gipszkartonnal történő takarása 4 dB javulást eredményez. Eredetileg 47 dB hangcsillapítási képességű falnál így már megvan a kötelező érték. Ha a fal eleve kevesebbet tud, de a másik oldalán is van lehetőség a kiegészítő szigetelésre, akkor együttesen 8-9 dB javulás érhető el.
A megoldás 4+12,5 mm vastag lesz egy-egy oldalon, és nagyon egyszerűen, gyorsan kivitelezhető. Ez az alap.
Ha egy oldalon kell megoldani mondjuk 6 dB-t, arra is van mód, de ez már egy másik poszt témája lehet.
Elsősorban kivitelezők figyelmét szeretném felhívni a módszerre, mert eleve lehet így tervezni és építeni a válaszfalakat.
Természetesen nagyon sok tulajdonos is szembesül ezzel a problémával, vagy közvetlenül lakásvásárlás után, vagy egy új szomszéd beköltözését követően, amikor muszáj saját erőből csökkenteni a zavaró áthallást. Ezekben az esetekben szinte kivétel nélkül csak a “védekező” oldalon lehet bármit is tenni és gyakran nem elég 4 dB javulás. Az Isotex kompozit rendszerei azonban lehetővé teszik, hogy jó eséllyel elfogadható, szabvány szerint megépített lakásokra jellemző szintre, vagy annál is kisebbre csökkentsük az áthallást.